Vyšla Goetie. Ale …

Před nějakou dobou jsme si mohli povšimnout, že konečně vyšla Goetia. Hned dvakrát. Tedy o to větší má člověk radost, protože si může vybrat. Mou radost z vydání tohoto fenomenálního díla v češtině však zkalilo afektované vyjádření takzvaného Avanaxe. Protože se jeho článek otírá pomlouvačně o lidi, kterých si Vážím a mám rád, taktéž si bere do svých neodstředěných úst i mou osobu, považuju za vhodné jeho článek plný polopravd, mystifikací a manipulací uvést na pravou míru. Ano, komu chyběly mé provokativní, rýpavé a kontroverzní články, je na správném místě.

Na začátek chci podotknout, že to, že dvěma různým nakladatelstvím, tedy nakladatelství Vodnář a zájmovému sdružení OLDM, vyšla Goetie v podobný termín, je hlediska čtenářů vynikající, nicméně chápu, že z hlediska vydavatelů to může být chápáno jako politovánihodné.

Ale i takové věci se dějí a profesionální firmy na to reagují různě. Takový Avanax napíše rozhořčený pamflet, kde obviňuje kde koho z konspirace a div ne ze sabotáže (připomnělo mně to mého malého synovce, když mu jeho maminka nedovolila jíst čokoládu před obědem, reakce byla podobná) a stěžuje si s nářkem celému světu, jakýže je to on mučedník a chudák.

Nicméně věnujme se pamfletu Avanaxe:

Avanax má pravdu v tom, že jsem doufal v to, že Goetii vydají společnými silami s nakladatelstvím Vodnář. V tomto jsem zpočátku působil jako prostředník v tom, že jsem pana Kvasničku informoval o jejich záměru a navrhl kontakt. Ten mi odpověděl, ať pošlou ukázku a uvidí se. Pustil jsem to z hlavy s tím, že je to záležitost Avanaxe a pana Kvasničky. Po čase mi Avanax sdělil, že jim knihy bude vydávat nakladatelství CAD press. Zajímavostí je, že před pár týdny jsem byl v kontaktu s majitelem zmíněného nakladatelství, a ten o Avanaxovi nemluvil příliš dobře. Takže to také nevyšlo.

Po konzultaci ohledně grafického vydání Simonova Necronomiconu mezi mnou a Avanaxem došlo k zásadní názorové neshodě, když mi bylo proti mysli vydávat Necronomicon pejskokočičkovským způsobem. Díky této diskusi jsem od té doby vnímal Avanaxe a jeho zájmové sdružení jako neprofesionální a nevhodné ku jakékoliv spolupráci (současné vystupování toto jen potvrzuje). Taktéž, když se mě později pan Kvasnička ptal na můj názor, jsem mu vcelku rezolutně, vzhledem k dobrému jménu Vodnáře, spolupráci s Avanaxem vysloveně nedoporučil. Zda se pan Kvasnička rozhodl na základě mého nedoporučení nebo jiných vlivů, nevím. Na závěr bych jen dodal, že ani já a ani pan Kvasnička nemáme ten pocit, že bych já byl důvěrníkem pana Kvasničky, ačkoliv je to pozice, která by byla jistě zajímavá.

Dále poznámka k Horevu – Avanax se po vzoru bulvárních paparazzi neštítí publikovat soukromou korespondenci, což je čin, který shledávám jako velice odporný, viz parafráze jejich soukromé korespondence s Arexem – Lukášem Loužeckým jako součásti Avanaxova pamfletu. Dále. To, že Avanax nezná publikační činnost Horev klubu, není vina Horev klubu, ale problém nedostatečného vzdělání Avanaxe v této oblasti.

Stran příprav vydání Goetie a kdože to byl vlastně první, přikládám vyjádření českého magika a spisovatele Josefa Veselého, který mnou zjištěné údaje sepsal formou snadno přístupnou, takže i Avanax bude rychle vědět, kdeže je ono jádro pudla:

Vážený pane,

reaguji na Vás text „Goetia dvojmo“, jímž glosujete vydání Goetie v nakladatelství Vodnář. Jsem totiž s historií tohoto edičního počinu dobře obeznámen. Nuže tedy:

Vodnářovo vydání Goetie nebylo žádným bleskem z čistého nebe. Překladatel dodal nakladateli rukopis překladu Goetie již někdy v roce 1992. Roku 2000 oznámil nakladatel svůj úmysl vydat Goetii. Učinil tak v poznámce vydavatele, kterou zařadil do prvního vydání mé knihy Slavné grimoáry minulosti. Stejná poznámka, avizující, že nakladatel od svého záměru neupustil, se objevila i v druhém vydání Slavných grimoárů minulosti, které vyšlo v lednu 2008. Kdybyste tedy lépe sledoval cvrkot na našich okultních luzích, věděl byste, že Vodnář začal s přípravou vydání Goetie dávno před Vámi a že se s tím nikterak netajil.

Za minulého režimu se ediční plány jednotlivých nakladatelství koordinovaly, aby se navzájem nekřížily. Tato povinnost nyní již neexistuje a sotva tedy lze někomu vytýkat, že na toto pravidlo nebere ohled. Dnes to chodí tak, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Je to možná tvrdé, ale spravedlivé.

Osobně oceňuji Vaše rozhodnutí od vydání Goetie ve Vašem nakladatelství neustoupit. Aspoň budou čtenáři moci porovnat, které z obou vydání bude lepší. Zvláště jsem zvědav na obrázky, neboť, pokud jsem správně informován, mělo by i Vaše vydání Goetie obsahovat vyobrazení všech 72 goetických inteligencí.

Josef Veselý

V Praze, dne 5. dubna 2009

Nu, myslím, že každý vnímavý čtenář ve stínu těchto skutečností, velice rychle odhalí, kde je vlastně problém.

Jeden komentář u “Vyšla Goetie. Ale …”

  1. Zdravím Blasphemion
    Už jsem si myslel že za opožděním vydání Goetie stojí Choronzon… Rád se zajímám o všechny názory na případný problém a tento článek se mi zdá velmi trefný… Přeji hodně zdaru vaší organizaci i panu Veselému.

Komentáře jsou uzavřeny.